حاج قاسم درباره تسلیحات موشکی غزه نگفته/ سردار سلیمانی گفت من از قدس نمی ترسم/ گفتگوی اختصاصی با خالد جبرئیل – اخبار غرب آسیا – اخبار بین الملل تسنیم


خبرگزاری تسنیم دفتر در دمشق: فلسطین بدون شک بزرگترین آرزوی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود و در بیش از دو دهه فرماندهی سپاه قدس بیشترین ارتباط را با گروه های مختلف فلسطینی برقرار کرد.

راهبرد حاج قاسم این بود که با همه این گروه ها بدون توجه به تمایلات مذهبی و سیاسی آنها همکاری نزدیک داشته باشد و این راهبرد توانست قدرت محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در فلسطین را افزایش دهد.

یکی از این گروه های مبارز جبهه مردمی برای آزادی فلسطین است که رهبران آن بسیار به حاج قاسم نزدیک بودند و دبیرکل آن احمد جبریل، مبارز قدیمی فلسطینی است.

احمد جبرئیل تیرماه امسال درگذشت و پسرش که معاون جدید دبیرکل این جبهه است به خبرگزاری تسنیم از نقش سردار سلیمانی در حمایت از گروه های فلسطینی در مبارزه با رژیم صهیونیستی خبر داد.

خالد احمد جبریل در اردوگاه یرموک در دمشق در کنار مبارزان جبهه مردمی بین کمیته های مردمی و نیروهای ائتلاف فلسطینی با گروه های تروریستی مسلح می جنگد و یک بار در جریان درگیری هدف قرار گرفت اما جان سالم به در برد.

* در جبهه مردمی آزادی فلسطین – فرماندهی کل قوا، شما جزء جبهه بزرگ مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی محسوب می شوید و جمهوری اسلامی ایران نیز نقش مهمی در حمایت از این جبهه دارد. حاج قاسم سلیمانی را در حمایت از گروه های مقاومت محور چگونه ارزیابی می کنید؟

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «اللَّهُ یَعْرَکُمْ وَأَعْمَلَکُمْ» یعنی اگر خدا را یاری کنید، خداوند شما را یاری می کند. در محور مقاومت تصمیم گرفته ایم با عبارت «به رضای خدا» متجاوز و فریبکار را شکست دهیم و معتقدیم این هماهنگی معنوی با فرهنگ مقاومت و گشایش در نهایت به یک اتفاق بزرگ منجر می شود.

در یکی از جلساتی که با شهید قاسم سلیمانی در دفتر ایشان داشتیم، وارد اتاق بزرگی شدیم که در آن نقشه محل داعش و جبهه النصره وجود داشت. حاج قاسم گفت که “اکنون می خواهیم از شر رنگ سیاه داعش که بیشتر خاک عراق را در بر گرفته است خلاص شویم.”

من یک افسر هستم، از دانشکده نظامی فارغ التحصیل شدم، پدرم هم همینطور، من در شک بودم که چگونه این رنگ سیاه داعش را حذف کنم (رنگ روی نقشه که نقاط کنترل داعش را نشان می دهد)، شروع کردیم به فکر کردن به احتمالات . اما وصیت شهید بزرگوار قاسم سلیمانی از هر اراده روحی و نظامی که از آن می ترسیدیم بالاتر بود و وقتی دوباره به دیدارش رفتیم گفتیم: می خواهیم این نقشه را ببینیم. حاج قاسم نقشه را به ما نشان داد و دیدیم این بار جاهایی که قبلا سیاه بود سبز شده است.

* اولین بار چه زمانی حاج قاسم را دیدید و از ایشان چه می دانید؟

شهيد سليماني مصداق آيه «وَ الْعَقِيُونَ الْعَقِيْنُ الْأُوْلِكَ مُقَرَّبُونَ» (آنها كه سبقت مي گيرند نزديك در هستند) – آيه 10 سوره مبارك بود. این شهید بزرگوار چنین مسیری را در زندگی خود انتخاب کرد که او را از یک سازنده ساده به یک فرمانده بین المللی تبدیل کرد که توانست جغرافیای منطقه را به کلی تغییر دهد.

اولین دیدار ما در سال 1379 در تهران برگزار شد. حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک فلسطینی نه به عنوان یک شخصیت منطقه ای و مذهبی در مورد مسئله فلسطین با شما صحبت کرد. حاج قاسم با شفافیت کامل در مورد مسئله فلسطین صحبت کرد، انگار که خودش یک فلسطینی است. تعبیری داریم با موضوع «دو گوش می شنود»، حاج قاسم قبل از اینکه عاقلانه و سریع تصمیم بگیرد بیشتر شنونده بود.

حتما بخوانید:
روش های آسان برای مقابله با (الف) استخر بادی بسیار بد

تردیدی نیست که مسئله فلسطین به طور عام و قدس به طور خاص دغدغه حاج قاسم سلیمانی در ذهن و قلب و روح ایشان بوده است، به ویژه مسئله قدس جایگاه والایی را در اندیشه های حاج قاسم سلیمانی به خود اختصاص داده است.

* خب این تاثیر چگونه در فیلم اکشن خود را نشان داد؟

در یکی از جلساتی که با شاگرد سلیمانی داشتیم، درباره تاریخ یهودیان در قرآن کریم صحبت کردیم. گفتگوی ما بسیار جالب و مفصل بود. حاج قاسم سلیمانی سپس گفت: «اگر من از هر موضوع انقلابی و مبارزاتی در جهان می ترسم و نگران هستم، از مسئله فلسطین نمی ترسم».

اصل بحث را از خواج قاسم پرسیدم. من به تاریخ علاقه دارم و حاج قاسم هم تاریخ را دوست داشت و به آن واقف بود. او به من گفت؛ می خواهم از شما درباره ابرهه حبشی بپرسم، روزی که برای ویران کردن کعبه آمد، ابرهه مسیحی و اهل کتاب بود، اما در مکه مردمی بودند که کافر بودند، پس بهتر است که پرندگان ابابیل بر اهل کتاب نازل شد یا بر کفار؟ منطق نشان داد که اولویت این است که این پرندگان بر کفار فرود آمدند نه بر لشکر ابرهه، اما این پرندگان بر لشکر ابرهه فرود آمدند، آیا می دانید چگونه؟ با بیان اینکه جدم پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: این خانه صاحبی دارد که آن را حفظ می کند، حاج قاسم در ادامه می فرماید: «پس من از قدس نمی ترسم؛ زیرا قدس پروردگاری دارد که آن را حفظ می کند. «این نگرش عمیق شهید حاج قاسم است.

حاج قاسم برای حمایت از گروه های مقاومت فلسطین تمام تلاش خود را کرد. من و شما می دانیم که نوار غزه منطقه جغرافیایی باریکی است که رژیم صهیونیستی آن را از طریق زمین، دریا و هوا محاصره کرده است، اما با وجود این موضوع، در آخرین نبرد که نبرد شمشیر مقدس نام گرفت، در آن حضور یافتند. تغییرات کیفی و چشمگیر ما در زرادخانه موشکی مقاومت فلسطین بودیم. همه می دانیم که شهید قاسم سلیمانی با این میزان زرادخانه موشکی نقش محوری در رساندن مقاومت فلسطین به وضعیت خودکفایی داشت.

* او چگونه این سلاح ها را به فلسطینی های تحت محاصره مانند نوار غزه می رساند؟

حاج قاسم سلیمانی فردی استثنایی و با روح باز بود و این خیلی کم است. ما در آن زمان با معمر قذافی رابطه داشتیم، هرچند او اخیراً با چالش‌های سیاسی مواجه بوده و به سمت آمریکا متمایل شده است. به حاج قاسم گفتم که «ممکن است بتوانیم قذافی را متقاعد کنیم که آرپی جی به نوار غزه بیاورد». حاج قاسم گفت؛ «خدایا کمکت کن برو انجامش بده»، آرپی جی از طریق معمر قذافی وارد غزه شد. در این شرایط، حاج قاسم معتقد بود که حتی اگر سلاح از طریق امواج دریا حمل شود، در نهایت مهم این است که; چه کسی از این سلاح استفاده خواهد کرد؟

حاج قاسم ذهن بازیگوشی داشت و این ذهنیت او با شهید احمد جبرئیل همخوانی داشت. اشتراکات زیادی بین آنها بود و برای انتقال سلاح با آمدن کشتی اول موافقت شد و کشتی دوم نیز جبهه مردمی را آورد اما کشتی سوم اسیر شد سپس کشتی های بعدی آمدند.

حتما بخوانید:
کلید لباس بچگانه موفق

شهید قاسم سلیمانی نقش و تأثیر زیادی در ایجاد توازن وحشت بین ما و دشمن صهیونیستی داشت. ایجاد چنین توازنی بین مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر که در سال 1948 تأسیس شد و مورد حمایت شیطان بزرگ و همه کشورهای اروپایی است، آسان نیست. حاج کاسم نیز پیشنهاد توسعه سامانه موشکی را مطرح کرد.

ما اولین طرفی بودیم که از طریق حاج قاسم سلیمانی از کارشناسان پژوهشکده جبهه مردمی کمک گرفتیم. ما با حماس در مورد موشک ها و نحوه ساخت موتور موشک، کلاهک و سیستم هدایت هماهنگ کردیم. همه اینها با آگاهی و زیر نظر شهید مقدس قاسم سلیمانی انجام شد و این موضوع برای ایشان راهبردی و بسیار مهم بود. ما در کشوری بودیم که در ماه های چهارم و نهم سال بادهای شمالی شمال شرقی و شمال غربی می وزد. یعنی اگر ما بالن‌ها را از جنوب لبنان پرتاب می‌کردیم، می‌توانستند در فلسطین اشغالی فرود بیایند، مانند آنچه در حال حاضر در نوار غزه می‌گذرد. ما به این نتیجه رسیدیم که این بادکنک ها می توانند 1 کیلوگرم را حمل کنند و در نهایت به بالون هایی با قابلیت حمل 350 کیلوگرم رسیدیم. من به شما می گویم که تلاش اصلی در این زمینه وصیت حاج قاسم سلیمانی و شهید عماد مغنیا و ذوالفقار و شهید حسن اللکیس از برادران ما در حزب الله است. این وظیفه مشترک با تلاش مشترک محقق شد.

* شما که از نزدیک با سردار سلیمانی همکاری داشتید، جدای از جنبه فرماندهی و رهبری، شخصیت فردی و انسانی ایشان را چگونه دیدید؟

حاج قاسم سلیمانی قهرمان است. درسش را خوب به یاد آورد و از روی قلب تکرار کرد، سپس نتیجه را دید و گواهینامه خود را در دست گرفت و خوشحال به خانه زادگاهش رفت، اینم توضیح کوتاهی.

کاری که شهید قاسم سلیمانی انجام داد تمام شد و اکنون در نسل دیگری هستیم که باید راه او را ادامه دهیم.

او تمام پروژه های راهبردی را که انجام داده بود به پایان رساند. پروژه راهبردی 2000 و 2006 (شکست رژیم صهیونیستی در لبنان). با همین رویکرد حاج قاسم پیروزی بر داعش را تضمین کرد و از تجزیه سوریه جلوگیری کرد.

پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان و خروج سوریه از این کشور، دولت لبنان تصمیم گرفت فعالیت های نظامی گروه های فلسطینی و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین را محدود کند. در آن زمان نیروهای بین المللی وارد لبنان شدند و ورود افراد دارای تابعیت سوری ممنوع بود. ما با فشارهایی مواجه شدیم که نمی توانستیم بپذیریم و اختلافاتی با برادران لبنانی به وجود آمد.

به تهران رفتیم و با سردار سلیمانی ملاقات کردیم و مشکل را توضیح دادیم. برادرم بدر در تهران درس خوانده و با زبان فارسی آشنا بود. حاج قاسم سلیمانی به زبان فارسی و عربی صحبت می کرد اما با یارانش فارسی صحبت می کرد.

از بدر پرسیدیم حاج قاسم چه می گوید؟ که ترجمه کرده است؛ ما به دنبال کسی از داخل یا خارج از فلسطین هستیم تا علیه این دشمن وحشی سلاح به دست بگیرد. آیا ما موافقیم و قبول داریم که این مواضع و تفنگ ها به خاطر فلسطین تخلیه شود؟» – این گوشه ای از شخصیت قاسم سلیمانی است.

انتهای پیام/+