«خرمشهر» بدون امید کدخدا آزاد شد/ در عملیات هایی که پدافند انجام نشد پیروز نشدیم.


گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم – 12 خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر پس از 575 روز اشغال توسط دشمن بعثی است. رزمندگان ایرانی پس از 24 روز نبرد و آزادسازی بیش از 5000 کیلومتر مربع در چهار مرحله از عملیات بیت المقدس، توانستند در سومین روز از خرداد 61 خود را به دروازه های خرمشهر برسانند و این شهر را دوباره به دست میهن بگیرند. دستگیری نیروهای عراقی در شهر

آزادسازی حرم شهر در سال 61 نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق بود. وضعیت ایران پس از این حادثه در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی تغییر کرد و نظام جمهوری اسلامی ایران که در اثر حمله رژیم بعث عراق می‌توانست فروپاشیده و کشور نیز تجزیه شود، موقعیت خود را تثبیت کرد و پیدا کرد. پیروزی در عرصه سیاسی و نظامی

در ادامه گفت و گوی خبرگزاری تسنیم با رئیس معاونت سیاسی عقیدتی فرماندهی معظم کل قوا، خجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی که در دوران دفاع مقدس فرماندهی سازمان حفاظت اطلاعات کی آر را بر عهده داشت، خواند. در این رابطه:

تسنیم: چه عواملی باعث شد رزمندگان اسلام در سال دوم جنگ معادلات جنگ را تغییر دهند و پس از چهار شکست روند پیروزی ها را آغاز کنند؟

از قدیم گفته اند درگیری وجود ندارد. اگر بتوان جبهه و جنگ را به بازی فوتبال تشبیه کرد، می توان گفت که گاهی ترکیب تیم ملی فرصت های بالقوه ای دارد که اگر این فرصت ها به خوبی کشف و استفاده شود، موفقیت را افزایش می دهد. و گاهی ابتکار، خلاقیت و تکنیک در تیم می تواند درصد برد را افزایش دهد و گاهی فرصت ها و زمینه های بالقوه برای خلاقیت و ابتکارات وجود دارد اما سرمربی توانایی استفاده از فرصت ها و گرفتن ابتکار را ندارد. و خلاقیت

به کمک این مقایسه و مثالی ساده از علل و عوامل تغییر معادلات نظامی می توان این گونه تحلیل کرد که مهم ترین عامل کمبودها و ناتوانی ها در جبهه نبرد با دشمن بود. مدیریت و فرماندهی جنگ، یعنی. شخصیت بنی صدر و مهمترین عامل تحول در میدان نبرد، ورود حضرت امام (ره) در فرماندهی عالی جنگ به شمار می رود. در جبهه انقلاب توانایی ها و قابلیت های بالقوه ای وجود داشت و امام با روحیه مسیحایی و روحیه دمیدن اقتدار و اعتماد به نفس و خودباوری این توانایی های بالقوه را تجلی و به واقعیت تبدیل کرد و زمینه ظهور خلاقیت و خلاقیت را فراهم کرد. نوآوری، آنها انجام دادند

از دیگر عوامل مهم در تغییر معادلات، صدور دستورات ائمه اطهار برای تشکیل بسیج و رواج دفاع مقدس بود. البته عوامل دیگری از جمله تثبیت وضعیت ارتش و ورود ارتش به میدان نبرد با سپاه و بسیج و همچنین توکل به ذات الهی و تبدیل جنگ به «دفاع مقدس» برای پاسداری از انقلاب. نظام دینی و سرزمین ایران نیز دگرگونی هایی در ماهیت و اهداف نبرد بود که توانست عرصه های تحول و تحول را در برابر دشمن بعثی به منصه ظهور برساند.

دفاع مقدس، خرمشهر، سپاه سپه، ارتش آجا |  ارتش جمهوری اسلامی ایران

عملیات بیت المقدس بر اساس چه فرصت ها و شرایطی تدوین و اجرا شد؟

تهاجم ارتش صدام در شرایط کاملاً ناهموار در 1300 کیلومتری مرز با عراق از سه نقطه زمینی، هوایی و دریایی آغاز شد و به مدت 9 ماه 12000 کیلومتر از خاک مقدس ایران در اشغال عراق بود و در 13 آبان. 1359 پس از 34 روز مقاومت، هورمشهر به دست دشمن افتاد و دشمن سرمست غرور، فتح هورمشهر و امتداد نبرد و فتح خوزستان را ستود.

در جبهه ایران با توجه به تغییر فرماندهی نظامی و برکناری بنی‌صدر و حوادث دیگر، راهبرد دفاع مقدس در سه حرکت پدافندی برای جلوگیری از ادامه تحرکات ارتش عراق، تثبیت وضعیت و ارزیابی آمادگی‌ها برقرار شد. و در نهایت حمله برای پاکسازی خاک ایران از غنایم ارتش بعث. .

سلسله عملیات های آفندی ابتدا با عملیات قدس، سپس فتح الموبین و در نهایت عملیات بیت المقدس آغاز شد، خرمشهر پس از 575 روز اسارت در چنگال ارتش بعث در 3 خرداد 1361 آزاد شد. ، و ضربه سنگینی به دشمن و یارانش وارد کرد.

فتح خرمشهر نقطه عطفی در عرصه دفاع مقدس بود که نشان از اراده قاطع رهبری و ملت ایران، زمینه ساز تغییر موازنه سیاسی به نفع ایران شد و دشمنان را مجبور به مبارزه با هجومی کرد. ایران و از سوی دیگر برگ برنده از دستان ارتش صدام گرفته شد و رویاهای شوم صدام را به یأس تبدیل کرد و ابتکار عمل را به دست رزمندگان اسلام سپرد.

حتما بخوانید:
ردیاب فندکی خودرو - ایران رهیاب

از جمله شبهاتی که پس از آزادسازی خرمشهر همچنان به شک و تردید دامن می زند، ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر است که بارها به آن پاسخ داده شده است، اما پاسخ کوتاه این است که اصل دفاع مشروع از جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا بوده است. دو چیز: یکی پاسداری از انقلاب و کشور و دوم رفع فتنه و ظلم در منطقه. با فتح خرمشهر و بیرون راندن دشمن از سرزمین ایران، این مسئله حل شد، اما حفاظت در برابر انقلاب و مقابله با عامل قیام و ظلم در منطقه همچنان به عنوان مهمترین تهدید وجود داشت. این تهدید کافی است تا تأیید کند که وال استریت ژورنال در 23 آوریل 1963 نوشت: ریگان رئیس جمهور ایالات متحده دستور داد اقدامات لازم برای تهیه طرح هایی برای جلوگیری از سقوط صدام حسین انجام شود.

بنابراین وظیفه و منطق عقلی ایجاب می کرد که جنگ برای رفع عامل دشمنی و محور تهدید ادامه یابد.

نقش امام خمینی (ره) و نیروهای مردمی در پیروزی ایران در عملیات فتحالمبین و بیت مقدس چیست؟

نقش امام در دفاع مقدس به ویژه در فتح خرمشهر را باید در ویژگی های خاص رهبری امام بررسی کرد که در واقع میراثی برگرفته از ویژگی های رهبران الهی است. مرحوم شهید مطهری زمانی که در پاریس بودند به دیدار امام رفتند. وقتی به ایران برگشتند از او درباره ویژگی های امام پرسیدند. پاسخ داد: سه نوع ایمان راسخ به امام پیدا کردم. «امین ربّه»، «امین سبیل» و «امین ام» ایمان به ذات، ایمان به انتخاب راه و ایمان به خلق، 3 ویژگی شعر مطهری درباره امام بود.

ویژگی های خاصی وجود دارد که رهبران خداپسند را از سایر رهبران متمایز می کند. صلابت و عزم امام در رهبری و فرماندهی، اخلاص، ایمان به خدا و خدای ناظر امام و اعتقاد به قداست هدف و به ویژه تمرکز بر وظیفه از جمله عواملی بود که زمینه ساز تحولی اساسی شد. در دفاع مقدس صداقت امام در گفتار و عمل و اعتماد مردم به این صداقت یکی از عوامل موفقیت در دفاع مقدس است. سخنان امام در مورد «شکستن حصر آبادان» تنها یک جمله بود، اما تأثیر آن برانگیختن روحیه امید و اراده در رزمندگان اسلام برای شکستن حصر آبادان بود.

از دیگر عوامل مؤثر بر پیروزی ها، متغیرهای مختلف در استراتژی و تاکتیک نظامی بود. ارتقاء دفاعی و حضور گسترده مردم در عرصه دفاعی، اخلاص و ایمان به خدای گروه رزمندگان اسلام، استقرار دو بازوی مسلح ارتش و سپاه از جمله مواردی است که عوامل پشت سر پیروزی ها لحظه قابل توجه دیگر تغییر در عملیات و ساعات کاری بود. اصولاً چیزی که در ارتش های کلاسیک وجود دارد، با توجه به مجموعه ویژگی هایی که دارند، اعمال در روز است و عمده ترین تغییری که در میدان نبرد رخ می دهد، الگوی اعمال در شب بوده است که مشخصه نبردهای سال گذشته نیز بود. جبهه اسلامي و بيشتر پيروزيهاي بدست آمده ناشي از تنوع در اين شيوه بوده است.

یکی دیگر از عوامل پیروزی، حفظ اصل غافلگیری است، مسئولیت حفاظت از عملیات و قرنطینه منطقه عملیات به سازمان حفاظت اطلاعات ارتش و KIVR واگذار شد که می توان از آن نام برد. یکی از مهم ترین عوامل پیروزی در عملیات والفجر 8 حفظ اصول حفاظت بود که متأسفانه در برخی از عملیات های انجام شده در دفاع از عملیات، قوانین رعایت نشد و در عین حال. به تناسب زمین، زیرا پیروزی رزمندگان اسلام پیش بینی نشده بود. در واقع یکی از اصول بین دو جبهه نابرابر، تکیه بر استراتژی نامتقارن است که یکی از عناصر اصلی تبدیل نبرد نابرابر به نبرد نامتقارن تلقی می شود.

دفاع مقدس، خرمشهر، سپاه سپه، ارتش آجا |  ارتش جمهوری اسلامی ایران

چرا امام خمینی (ره) فرمودند «خرمشهر به دست خدا آزاد شد» و اتحاد ارتش و سپاه چه نقشی در این پیروزی داشت؟

حتما بخوانید:
ده چیزی که درباره زمین نمی دانید

سؤال دو بخش دارد؛ قسمت اول مربوط به بیانات نورانی و توحیدی امام (ره) است که فرمودند: خرمشهر را خداوند آزاد کرد. این کلمه بیانگر اوج ایمان به خدا و اخلاص امام است. نگرش و عملکرد امام نسبت به فتح خرمشهر، جدا از اینکه برگرفته از عمق دیدگاه و اعتقادات امام بود، درس توحید و خدامحوری بزرگی برای ملت بزرگ ایران و مبارزان ایران بود. جبهه حق که فتح بزرگ خرمشهر هدیه خدا بود و نباید به این امر بزرگ افتخار کرد، غرور برای هر فرد و جامعه آسیب بزرگی است. قرآن به پیامبر می فرماید: «وا ما رمیت من رامیت»، اگر چه تیری به دشمن زدی، نباید آن را به خود نسبت دهی و از این رو توحید این است که انسان فعالیت های خود را بر اساس برآورده شدن انجام دهد. وظايف او و در چهارچوب احكام، اما موفقيت را از خدا بخواه و نصرت را از خدا بدان.

قسمت دوم سوال به نقش وحدت ارتش و سپاه در پیروزی می‌پردازد که می‌توان آن را این‌گونه تحلیل کرد که یکی از نکات اصلی امام، تثبیت ارتش پس از پیروزی است. انقلاب و ابتکار ایجاد KVIR در سالهای اول پیروزی انقلاب. ارتش یکی از بازوهای توانمند نظام و انقلاب است که وظیفه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و حراست از نظام را بر عهده دارد و رویکرد آن سخت افزاری است و ماموریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و ماهیت آنها رویکرد سخت افزاری، نیمه جامد و نرم افزاری دارد.

این دو بازی قدرتمند چه در دوران امام خمینی (ره) و چه در زمان رهبری امام خامنه ای به صورت هماهنگ و هم افزا زیر نظر یک نیروی مشترک وظیفه خود را انجام می دهند. هنر رزم امام پیوستن به این دو بازوی نیرومند بود و این اتحاد و همبستگی در قالب اردوی مشترک نقش تعیین کننده ای در موفقیت ها و پیروزی ها داشت.

فتح خرمشهر چه پیام هایی برای ایران اسلامی امروز و شرایط خطرناک اقتصادی کنونی دارد؟

تجسم و ترسیم شرایط حاکمیت ایران و حالات روحی رزمندگان اسلام و مردم پس از سقوط خرمشهر توسط ارتش و رژیم حاکم بر عراق و چگونگی برون رفت از این وضعیت و کسب پیروزی های بزرگ. یقیناً درس بسیار مهمی برای دولتمردان و مردم امروز ماست که می توانند با اتکا به فطرت الهی و قدرت درونی نظام، قله های پیروزی بیشتری را فتح کنند.

وضعیت روحی سربازان و مردم پس از سقوط خرمشهر بسیار سخت و شکننده بود. بخشی از کشور به تصرف دشمن درآمد. دشمن فتح استان خوزستان را سرود، استکبار جهانی منتظر فروپاشی انقلاب بود. غرور ملی شکسته شد و نگرانی های جدی کشور را تحت الشعاع قرار داد، اما چه شد؟ رزمندگان اسلام و ملت بزرگ ایران به رهبری رهبر انقلاب بدون اتکا به هیچ نیرویی و تنها با تکیه بر ذات الهی و توکل و توانایی ها و توانمندی های درونی توانستند به معجزه ای بزرگ دست یابند، یعنی. خرمشهر را به شکل اولیه خود بازگرداند و دشمنان و جبهه گستاخ را در حیرت فرو برد.

شرایط امروز به هیچ وجه قابل مقایسه با سقوط خرمشهر نیست و آنقدر فرصت ها وجود دارد که می توان با همین ویژگی ها، یعنی توکل به ذات خدا، توکل به توانایی های درونی، بزرگترین گام ها را برداشت و به پیروزی بزرگ رسید. توجه به رهنمودهای رهنمودها، بدون اتکا به برجام. پیدا شد. شرطش این است که مردم مانند دفاع مقدس، آنچه داشتند با فداکاری و فداکاری، از روی اخلاص به رزمندگان بدهند و خدای بزرگ نصرت بزرگی نصیبشان کند.

و اکنون نیز مانند آن زمان مردم به قدرت انقلابی و مردمی اعتماد کنند و دولتمردان با همکاری خود راه اقتصاد و زندگی را هموار کنند. زمانی جامعه با مشکل مواجه شد که سرنوشت همه چیز به برجام گره خورده بود. خرمشهر بدون تکیه بر دشمنان و بدون تکیه بر کدخدا به پیروزی رسید. رمز قدرت حاکم در آمریکا همیشه دشمن ما بوده و خواهد بود.

انتهای پیام/

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesViagrasu tesisatçısıbuy instagram followersGeri Getirme Büyüsü