برای سیم پیچی یك موتور باید ابتدا دیاگرام گسترده سیم پیچی را رسم نموده و سپس با كمك آن استاتور را سیم پیچی كرده، برای ترسیم دیاگرام گسترده سیم پیچی روشهای متفاوتی وجود دارد كه نتیجه نهایی تمام روشها یكسان بوده و به كمك آن یك سیم پیچی كاملا متقارن و یا در حد قابل قبول بدست می آید در هر یك از این روشها سعی می شود كه شیارهای استاتور توسط سه دسته سیم پیچ مساوی پر شده و طریق صحیح به یكدیگر اتصال یابند تا حتی الامكان یك میدان دوار متقارن بوجود آید. در صنعت دور موتورها را بر دقیقه بیان می کنند و روی پلاک موتورها تعداد دور در دقیقه را به صورت R.P.M نشان می دهند. معمولا سیم پیچ ها از چند حلقه سیم تشکیل شده اند که بر اساس اصول مشخصی به دور هم پیچیده شده اند. در انتخاب عایق موتور باید به جنس ، ضخامت و مقاومت آن در مقابل دما توجه داشت چراکه علاوه بر تلفات میدان مغناطیسی بخش مکانیکال الکتروموتور نیز به دلیل دور بالای روتور خود بر اثر اصطحکاک عامل موثری در افزایش دمای ماشین به حساب می آید .

برای امتحان کردن دست ساخته خود شما میتوانید آن را در روغن لحیم فرو ببرید، اگر در صورت برخورد نوک هویه با روغن لحیم، بخار تولید شد، نوک هویه خود را به درستی ساختهاید. روش دیگر امتحان کردن نوک هویهای که ساختهاید، نزدیک کردن آن به اشیاء پلاستیکی است که در صورت درست بودن، شیء پلاستیکی گرم شده و سوراخ خواهد شد. همین امر آموزش سیم پیچی موتور را به موضوعی مهم و حائز اهمیت تبدیل کرده که در این بخش به بررسی آن میپردازیم. سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز یکی از موضوعات بسیار مهم و حائز اهمیت است. در حالت اول(الکترونیکی) شاهد برش های از موج AC خواهیم بود که در نهایت با کاهش ولتاژ روبه رو هستیم ولی اگر خروجی را به یک اسیلوسکوپ(نمایانگر موج) متصل کنیم می بینیم خروجی یک موج سینوسی نیست و در واقع یک موج بهینه نیست(هرچند در حالت تبدیل AC به DC این قسمت مهم نیست) ولی در حالت دوم(ترانس) به دلیل وجود القا موج دوم دقیقا سینوسی خواهد بود و قسمت جالب زمانیست که ورودی شما یک موج نه چندان جالب باشد در این صورت نیز ترانس خروجی را اصلاح می کند به همین دلیل است در دستگاه هایی که شکل موج و کیفیت موج اهمیت دارد(دستگاه های کنترلی در صنعت و در منزل لپ تاپ ها و …) شاهد ترانسفورماتور هستیم و در این دستگاه ها نیز به هنگام اتصال به شبکه برق گهگاهی جرقه ای زیبا مشاهده می کنید!

در صورتی که پیچ خود هویه برای بستن و محکم کردن سیم کافی نباشد، میتوانید از پیچ بزرگتری استفاده نمایید تا سیم را با شدت بیشتری نگه دارد. برای این کار ابتدا و پس از باز کردن پیچ هویه، گیره را از قسمت نوک آن (جایی که باریکتر است) به داخل هویه فرستاده و بعد از آن پیچ را با استفاده از پیچ گوشتی محکم نمایید. با فرستادن قسمت میانی سیم به داخل نوک هویه، دو دندانه کوتاه در حد یک سانتیمتر از سیم مفتولی در بیرون از هویه قرار میگیرد. فاصلهای که بین دو طرف در نظر گرفته میشود، باعث به وجود آمدن نیم دایرهای در قسمت میانی سیم شده که قرار است نوک هویه را تشکیل دهد. بهتر است برای بهتر کار کردن سر هویه، دو قسمت را به سمت بالا شکل داده به نحوی که بتوانید قطعه مورد نظر را در بین دو قسمت قرار داده و آن را از روی برد جدا نمایید. آموزش ها در این دوره توسط اساتید متخصص و حرفه ای صورت گرفته و صفر تا صد سیم پیچی انواع موتورهای خانگی و صنعتی آموزش داده می شود. موتورهای الکتریکی که با جریان مستقیم انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند همگی دارای آرمیچر می باشند و تعمیر و بازپیچی سیم بندی این آرمیچرها در اصطلاح رایج سیم پیچی آن ها خوانده میشود و آرمیچرها در انواع مختلفی طبقه بندی میشوند و برای تعمیر و بازپیچی آن ها باید با این انواع و نحوهی سیم پیچی هرکدام به طور کامل آشنا بود.

این نوک هویه بیشتر در مواردی که علاوه بر گرم کردن، به بریدن شیء نیز نیاز باشد، استفاده میشود. دو قطب مغناطیسی ، N و S وجود دارد که از یک روتور با دو سیم پیچ که به صورت سری به هم متصل شده و به طور مساوی روی استاتور ژنراتور موتور برق قرار دارند. همواره از روی مقدار سرعت روتور كه کمتر از سرعت سنکرون است تعداد قطب لازم برای آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز قابل حصول است. الف: با كوتاه كردن گام سیم پیچی پیشانی كلافها كوتاه تر شده و مصرف سیم كمتر می شود مخصوصا در موتورهای دو قطب كه گام سیم پیچی یا گام كامل انتخاب می شود این موضوع بهتر دیده می شود. برای اینکه این تیغه را به نوک هویه تبدیل کنید، کافیست با ابزاری از جمله دم باریک از قسمت انتهایی و در راستای لبه تیز تیغ، به اندازهای از تیغ جدا کنید که دایره در دهانه هویه قرار گرفته و حدود سه الی چهار سانتیمتر از تیغ بیرون باشد. پس از خم کردن و شکل دادن به سیم، با استفاده از فویل آلومینیومی، قسمت دو سر سیم را بپوشانید تا بهتر درهویه قرار گرفته و بیرون نیاید.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آموزش سیم پیچی خصوصی لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر